<<- Powrót

CIEKAWE OKOLICE EUROPASPORTREGION / JASKINIE LODOWE EISRIESENWELT

Jaskinie Lodowe Eisriesenwelt to największe dostępe groty lodowe na świecie (30 tys. m2 lodu i 42 km zbadanych korytarzy). Po raz pierwszy człowiek spenetrował te jaskinie w 1879 roku. Dotarł na głębokość 200 m. Kiedy ujrzał lodową ścianę, sądził, że dalej nie ma już przejścia. Największe z jaskiń zostały odkryte dopiero w latach 1912-1913. Urna zawierająca prochy kierownika tych wypraw, znajduje się w grocie nazwanej jego imieniem: Katedra Aleksandra von Moerk.
W czasie zwiedzania trwającego ok. 75 min (V-X) ogląda się olbrzymie pieczary, w których wykształciły się przepiękne formacje lodowe. Niestety, mocne oświetlenie magnezowe nie wystarcza.
Zwiedzający powinni się ciepło ubrać, ponieważ w jaskini jest zimno, niezbędna jest również dobra kondycja fizyczna ze względu na długie strome schody stanowiące pewną trudność dla ludzi starszych.
Dojazd do Eisriesenwelt wymaga cierpliwości, ale fantastyczne wnętrza są doskonałą zapłatą za trud. Minibusy kursują ze stacji kolejowej na wzgórze do parkingu kończącego drogę dla samochodów (w odległości 6 km). Następnie trzeba przejść 15 min do stacji kolejki linowej. Z górnej stacji pozostaje jeszcze spacer stromą drogą pod górę (ok. 15 min). Na zjazd trzeba przeznaczyć przynajmniej 4 godziny ze stacji kolejowej (wliczając wycieczkę) lub 3 godziny z parkingu. W sezonie może się to przedłużyć o godzinę, ze względu na kolejki. Całą trasę można przejść pieszo, ale jest to ciężka wspinaczka (1100 m ponad osadą) trwająca 4 godz.
Pierwsza rzecz, jaka się rzuca w oczy po wejściu do jaskiń, to 30-metrowa ściana lodowa, górująca nad labiryntem pieczar i korytarzy. Cała ta baśniowa kraina wypełniona jest przepięknymi formami o pastelowych barwach. W przeciwieństwie do innych jakiń, które zbudowane są z wapienia, tutaj mamy do czynienia z rzeźbami lodowymi. Są to np. lodowe draperie, posągi, kaskady, iglice, kolumny i kwiaty.
Eisriesenwelt to największy system jaskiń w Austrii i prawdopodobnie największy na Ziemi system jaskiń stałe wypełnionych lodem. Temperatura wewnątrz przez cały rok nie przekracza 0°C, a przeciekająca przez szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza.
Jaskinie te powstały 2 miliony lat temu, kiedy klimat Europy był znacznie cieplejszy niż dzisiaj. Woda płynąca wśród wapiennych skał w długotrwałym procesie rozpuściała je, tworząc ten ogromny, skomplikowany świat podziemnych korytarzy i komór.www.hm.plwww.gornik.walbrzych.pl

Oetztal po polsku (kliknij)
Copyright C 2005 HM sp. z o.o. . All rights reserved

Kopiowanie i powielanie treści serwisu bez zgody właściciela jest zabronione. Organizatorzy imprez zastrzegają sobie prawo do zmian terminów.
odszkodowania za wypadki