<<- Powrót

CIEKAWE OKOLICE EUROPASPORTREGION / JEZIORO ZAPOROWE MOOSERBODEN


Otoczone malowniczymi i dzikimi szczytami Alp wysokogórskie jeziora zaporowe są jednym z wielu miejsc w regionie Kaprun/Zell am See, które latem chętnie odwiedzają turyści. Do położonych na południe od Kaprun jezior prowadzą liczne trasy turystyczne. Znajdujące się na wysokości 2036 m n.p.m. jezioro Mooserboden gromadzi aż 84,9 mln m3 wody. Zasilają je głównie wody roztopowe z lodowca Pasterze w Parku Narodowym Wysokie Taury. Na jeziorze Mooserboden znajdują się dwie zapory i elektrownia. Woda spada stąd do jeziora Wasserfallboden (1672 m n.p.m.), po czym jest ponownie pompowana w górę, by dodatkowo zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Elektrownia w Kaprun (Tauernkraftwerk) jest pierwszą jaką zbudował koncern Verbund - dziś wiodący austriacki koncern elektroenergetyczny.
W okresie od 20 maja do 17 października, można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę do jeziora Mooserboden. Całkowity koszt przejazdu środkami transportu publicznego wynosi 16 EUR dla osoby dorosłej oraz 9,50 EUR dla dziecka. Wyjeżdżający spod Alpenhaus Kesselfall autobus dojeżdża ponad zbiornik Klamm, na wysokość kolejki Lärchwand. Tutaj trzeba się przesiąść do kolejki Lärchwand (będącej w rzeczywistości skrzyżowaniem windy z platformą), którą pokonuje się wysokość 431m. Ostatni odcinek drogi do Mooserboden pokonuje się znowu autobusem. Na całą wyprawę należy przeznaczyć około 3 godziny (45 minut wjazd, 90 minut zwiedzanie, 45 minut zjazd).
www.hm.plwww.gornik.walbrzych.pl

Oetztal po polsku (kliknij)
Copyright C 2005 HM sp. z o.o. . All rights reserved

Kopiowanie i powielanie treści serwisu bez zgody właściciela jest zabronione. Organizatorzy imprez zastrzegają sobie prawo do zmian terminów.
odszkodowania za wypadki